single-image

Soğan Neden Gözlerimizi Yaşartır? – Gözlerimizin yaşarmaması için neler yapmalıyız?

    Günümüzde soğanın gözlerimizi yaşarttığına dair yeni bilgiler ortaya çıktı. Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, soğanın kendisine göre bir savunma mekanizmasının olduğu ve bununla kendine zarar verecek canlılara karşı yapmış olduğu savunma sistemini keşfettiler. Bu savunma mekanizması ile enzimler üretmeye başlıyor ve soğandaki sülfidlerle tepkimeye girerek sülfür oksit oluşturuyor. Bu sülfür oksit de gaz hali alarak havada hızla yayılmaya başlıyor ve gözlerimize temas ederek yakıcı bir hale geliyor. Tahriş olan göz de kendini temizlemek için göz yaşlarını salgılamaya başlıyor.Böylelikle gözlerimiz yaşarmış oluyor. Peki soğanı keserken gözlerimizin yaşarmaması için neler yapmalıyız:

  • Soğanı kesmeden yarım saat önceden buzdolabına konulur. Bununla beraber içindeki enzimelerin yapısı değişeceğinden tepkimeye yol açması azalıcaktır.
  • Soğanı yapabiliyorsanız hızlı bir şekilde doğrayın böylelikle gaz gözünüze ulaşmadan işlemi tamamlamış olursunuz.
  • Soğanı akan suyun altında kesmeniz salgılanan enzimlerin su ile karışarak gözünüze gelmesine engelleyecektir.
  • Soğan keserken ağzınıza bi parça ekmek alın, ekmeğin emiş gücü sayesinde enzimler ekmekte kalıcaktır ve gözleriniz yaşarmayacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like