single-image

Saçlar Aniden Beyazlaşır mı?

    Saçların aniden beyazladığına dair örnekleri geçmişten  günümüze kadar görmekteyiz.Bunların ilki, ingiliz yazar, hukukçu ve devlet adamı olan Thomas More.Yazdığı yazılardan dolayı idamı istenen More’un, 1535 yılında idam edilmeden önceki gece saçlarının aniden beyazladığı görülmüştür.

    “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler.” Meşhur sözünün sahibi Marie Antoinette 16 Ekim 1793 günü giyotine gitmeden önce saçlarının aniden beyazladığı rivayet edilmiştir.

Kaptan pilot Eric Moody, 1982 yılında Kuala Lumpur-Perth sefer sayılı uçakta tüm motorların aniden durması ile Cakarta’ya acil iniş gerçekleştirmek zorunda kalmıştır. Bunun neticesinde Eric Moody’nin 6 ay sonra saçının bir kısmı, 1 yıl sonra da saçlarının tümü beyazlaştığı görülmüştür.

    Bazı araştırmacıların yaptığı gözlemlerde, ani stres altında beyaz olmayan saçların döküldüğü ve kalan beyazların ortaya çıkması ile tüm saçların beyazlandığı algısı yaratabileceği düşüncesini savunmuşlardır.

    Kimya dalında Nobel Ödüllü Robert Lefkowitz’in ekibi yaptıkları araştırma neticesinde; deney farelerinde stresin DNA yapısına olumsuz etkilediği ve değişlikler meydana getirdiği tespit edilmiş.Bunlar saçlarda aniden beyazlaşma olabileceği gerçeğini destekleyici nitelikte olan bulgular olarak varsayılmıştır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like