single-image

Hava Yastığı (Airbag) Nasıl Çalışır?

Hava yastığı, otomobillerde kaza anında çeşitli gazların dolmasıyla şişerek yolcuların güvenliğini sağlayan mekanizmadır.    Hava yastıklarının ilk kullanımı 2. Dünya Savaşı’nda savaş uçaklarında olurken, otomobillerde ise 1950’li yıllarda çalışmalara başlanmıştır. Otomobil sürücüsü için hava yastığını ilk kez Mercedes Benz, 1980 yılında  kullanıma sunuyor. Yolcu için ilk kullanan firma ise 1987 yılında  Porche oluyor.    Hava yastıkları nasıl çalışır sorusuna gelirsek;

  • Kaza anında araç ani hız kaybına uğrar. Sensörler sayesinde bu hız kaybı tespit edilir. Otomobildeki ivme ölçer çarpma anındaki şiddeti hesaplayarak hava yastığı sistemini devreye sokar.
  • Hava yastığına çok hızlı bir şekilde Argon (Ar) ya da Azot (N) gazı dolar. Bu işlem toplamda 30-40 milisaniye içerisinde olurken, kaza sonrası hava yastığının içindeki gaz küçük kılcal delikler sayesinde tamamen boşaltılır.

    Hava yastığının devreye girmesi için gereken minimum çarpma hızı, ülkelere göre değişkenlik gösterebilirmektedir. Örneğin, Avrupa’da hava yastığının devreye girmesi için gereken hız 20-25 km/s iken Amerika’da ise bu hız 15-20 km/s ile sınırlandırılmıştır. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like