single-image

Dikkat Bu 8 Gıda Yeniden Isıtıldığında Zehirliyor!

Yiyecekleri salatalarda veya soğuk yemeklerle tüketmek daha risksiz bir yaklaşım olabilir.Birçok yiyecek, tekrar ısıtıldığında toksin yaymaktadır.Çünkü bazı gıdalar ikinci defa ısındığında zehiR etkisi yaratabiliyor.Bunun için çok dikkatli olmamız gerekiyor.Bizim için tehlikeli olabilecek gıdalara göz atalım:

PATATES

Ülkemizde bolca kullandığımız patatesin oda sıcaklığında soğumasına izin verilmemelidir. Oda sıcaklığında bekleyen patateste “botilizm” adı verilen bakteri oluşmaktadır. Bu madde ise çok tehlikeli olup zehir etkisi yaratmaktadır. Bundan dolayı yemek servisi sonrası patatesli yemekleri soğumadan buzdolabına konulması gerekmektedir. Bu şekilde uygulanırsa zehir tehditi ortadan kalkmış olacaktır.

TAVUK

Protein bakımından son derece zengin olan tavuk, tekrar ısıtıldığında kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. İkinci kez ısıtılan tavuğun protein yapısı değişir ve sindirim ile ilgili ciddi sıkıntılar orataya çıkarır.Eğer tavuğu illaki ısıtıcam diyorsanız cok az bir şekilde ısıda tutmanızda fayda var.Üzerinde duman cıkacak kadar ısıtmamanız gerekmektedir. Ama siz yine de soğuk tüketmeyi alışkanlık haline geitrmelisiniz örneğin soğumuş olan tavuğu salatalarınızda kullanabilirsiniz.

ISPANAK

Demir oranı yüksek olan ıspanağın da ikinci kez ısıtmak kötü sonuçlar doğurabilecektir. Bundan dolayı ıspanağı tekrar ısıtmamalıyız.Çünkü içeriğinde yüksek oranda nitrat bulunmakta ve bu da sağlığımızı tehdit etmektedir.Peki bu nasıl oluyor derseniz: Yüksek ısı ile tepkimeye giren Nitrat, Nitrit’e dönüşür.Nitrit de insan sağlığı açısından son derece tehlikeli ve ciddi rahatsızlıklara yol açar.

PANCAR

Aynı ıspanak gibi içinde Nitrat bulunuyor ve yüksek ısı ile Nitrat’a dönüşüyor.Bu sebeple pancar da . tekrar ısıtıldığında ciddi sıkıntılar yaratabilir. Pancardan maksimum fayda sağlamak istiyorsanız salatalarda veya smoothie yapımında kullanmayı deneyebilirsiniz.

PİRİNÇ PİLAVI

Pilav yapıldıktan sonra, oda sıcaklığında soğumaya bırakmamamız gerekiyor.Çünkü 1-2 saat içerisinde zararlı bakteriler üremeye başlayacaktır. Bu yüzden pilavı servis eder etmez hava geçirmeyen bir kaplara koyup buzdolabında muhafaza edilmelidir. Böylelikle zehirlenme riski olmadan güvenli bir şekilde tüketelebilir.

OMLET

Asla ikinci kez ısıtmayı denemeyin. Yeniden ısıtılan yumurtanın protein yapısı parçalanır. İkinci kez ısıtılıp tüketildiğinde sindirim sistemini alt üst ederek zehirlenmeye neden olur.

MANTAR

Tavuk gibi mantar da ikinci kez ısıtıldığında protein yapısında bozulma meydana gelir. Bu bozulma sonucu tüketildiğinde zehirleme ihtimali oldukça yüksektir. Mantarı günübirlik tüketecek kadar pişirmeye özen gösterin.

KEREVİZ

Eğer çorbanızda kereviz bulunuyorsa, vücudunuza verebileceği zarardan dolayı tekrar ısıtmaktan kaçının. Kerevizde de tekrar ısıtıldığında nitrite dönüşen nitrat bulunmaktadır.

Bu da kerevizin yeniden ısıtılması durumunda potansiyel kanserojen bir yiyecek olması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, çorbanızı yeniden ısıtırken içeriğindeki kerevizi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.